Pro média

Tisková zpráva č.1/2020
Otevřené ateliéry virus nezastaví!
Víkend otevřených ateliérů "Plzeň tvořivá" hlásí: Registrace pro výtvarníky, galerie a výtvarné školy prodloužena do 31. 7. 2020!

 

O prodlouženém víkendu 26. a 27. září 2020 proběhne už 5. ročník tohoto svátku tvořivosti v Plzni a okolí. Široké veřejnosti se budou věnovat výtvarníci ve svých ateliérech, galeristé otevřou ZDARMA dveře výstavních síní, výtvarné školy připraví ukázky prací a workshopy a na dalších místech se bude tvořit, hrát a poznávat umění z různých stran.

 

"Všichni kulturní aktéři prožívají těžké období, proto jsme rádi, že Víkend otevřených ateliérů přináší pro výtvarníky propagaci zdarma," říká Jana Brabcová, autorka myšlenky a jednatelka společnosti Grafia, která akci organizuje. Výhodou této akce je, že množství návštěvníků je rozprostřeno na velkém počtu míst, tedy se většinou nepotká současně více než 30 osob. "Pro výtvarníky to znamená možnost představit svou tvorbu, ukázat, jak dílo vzniká a dát návštěvníkům šanci si některé postupy vyzkoušet. Návštěvníci oceňují i možnost s předstihem koupit přímo od umělce vánoční dárky s příběhem a osobním kontaktem s autorem. Novinkou letošního ročníku bude "výtvarná tramvaj", zdarma spojující střed města s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara. I uvnitř tramvaje se bude tvořit."

 

Loni se akce zúčastnilo 161 vystavujících výtvarníků, v mapě akce bylo 60 zastávek s uměním a organizátoři spočítali cca 11 500 návštěvníků.

 

V tuto chvíli je registrováno již 63 výtvarníků z Plzeňského kraje, od členů Unie výtvarných umělců až po ty nejmladší na startu výtvarné dráhy. Příležitost je otevřena i těm, kdo se uměním nezabývají profesionálně.

 

Proto zveme všechny výtvarníky, galerie, výtvarné školy a další podobné instituce, kde umění vzniká nebo se vystavuje, k aktivní účasti na Víkendu otevřených ateliérů!

Registrace pro výtvarníky, galeristy, výtvarné školy a další místa, kde umění vzniká nebo se vystavuje, je prodloužena do 31. 7. 2020.

 

Co to pro výtvarníky znamená?
Otevřít své dveře ZDARMA pro návštěvníky v daném termínu
26. - 27. 9. 2020 od 14 do 20 hod a předvést jim svou tvorbu, případně pro návštěvníky připravit malý workshop či možnost tvořit (vstup na workshop musí být zdarma, materiál pro tvorbu si mohou účastníci zaplatit).

 

Co tím výtvarníci získají?
Propagaci v mapě ateliérů, na webu, facebooku, instagramu a v dalších médiích, nové známé, příznivce a možná i kupující.

 

Platí se něco?
V základní verzi registrace je prezentace ZDARMA, je možno si připlatit za zveřejnění většího množství informací či inzerátu v mapě.

 

Co když výtvarník nemá ateliér, ale chce se prezentovat?
Nevadí, máme improvizované výstavní prostory. Nebojte se ale pozvat své návštěvníky třeba do garáže, kuchyně nebo do stodoly, důležité je autentické setkání s autorem!

 

"Těšíme se na letošní 5. ročník, věříme, že společně Plzeňáky odtrhneme od mobilů a sociálních sítích a přimějeme je k vnímání krásy, umění a k smysluplnému trávení volného času. Myslím, že tento rok po nucené izolaci a internetové komunikaci si fyzickou tvorbu a setkání tváří v tvář opravdu užijeme. Ani covid nás nezastaví!" dodává Brabcová.

Akce se koná za podpory města Plzně a Plzeňského kraje, městských obvodů Plzeň 1 a Plzeň 3, Nadace 700 let města Plzně a PMDP.

 

Máte zájem? Registrujte se zde: www.otevreneATELIERY.cz

Máte dotazy? Ptejte se Venduly Kracíkové, 774 484 857, kracikova@grafia.cz

a Vlaďky Slukové, 774 484 855, slukova@grafia.cz

 

Znáte-li někoho s potenciálem vystavovat (i když nemá vlastní ateliér), doporučte mu registraci!

Prohlédněte si videa i fotky z minulých ročníků. Letošní ročník přinese ještě více zastávek na mapě a nové formy tvoření!

FOTOGALERIE ke shlédnutí ZDE

Více na www.grafia.cz a www.otevreneATELIERY.cz