Informace o umělcích 2019

Anna Arnetová 

Od dětství měla zájem o malbu, kresbu. Od roku 1988 navštěvovala Lidovou školu umění, pod vedením Mgr. R. Štajerové a Mgr. J. Vackové. Následovalo středoškolské studium, obor Zubní technik, kde svou zručnost rozvíjela pod vedením výtvarnice K. Monhartové. Své studium zakončila oborem design a keramický design, vedeným Doc. ak. soch. Františkem Pelikánem a Prof. ak. soch. Václavem Šerákem. Od roku 2009 je členkou Unie výtvarných umělců Plzeň. Výtvarnému umění a designu se věnuje nadále.

V mapě ji najdete pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor IMG_20181113_222001.jpg

soubor 20141108_de-anicka-portrait__0064.jpg

soubor 13872367_1105549346191843_509124364_n.jpg

ArtJana

Jmenuji se Jana Škubalová. Od dětských let mě bavilo vyrábět. Doba ani rodina však nepřály mému koníčku a až náhoda, kdy jako dospělá jsem hledala nějakou tvůrčí práci, jsem nabídla své ruce do "éteru" (rádiové inzertní vysílání). A ejhle! Ozval se keramik, se kterým jsem nějakou dobu spolupracovala. Postupně jsem se osamostatňovala a pořídili jsme s manželem pec. Nejvíce mě však naplňovala práce s dětmi. Začala jsem se věnovat kroužkům ve školách a školkách. Od r. 2013 provozuji svoji vlastní dílnu a tvořivé kurzy.

V mapě ji najdete pod číslem 30 nebo ZDE.

soubor IMG_20190320_205027.jpg

soubor cedulka plachetnice.jpg

Oxana Bauerová

Oxana Bauerová je malířka s netradičním jménem. V jejích obrazech se projevuje láska k přírodě. Ráda kreslí krásné panoramatické krajiny ať už za denního světla, či při západu slunce. Na jejím plátně najdete všelijaké krásné kvetoucí květiny.

V mapě ji najdete pod číslem 4 nebo ZDE.

soubor IMAG0074.jpg

soubor IMAG0076.jpg

Bekwood Eyewear

Jmenuji se Ondřej Bek a již 4. rokem vyrábím dřevěné diotrické a sluneční brýle pod značkou BEKWOOD EYEWEAR.

Nápad na výrobu brýlí se zrodil ve chvíli, kdy jsem si zakoupil své první dřevěné brýle čínské výroby, které byly vyrobeny z masivního bambusu. Po velmi krátké době nošení se mi ulomila stranice brýlí a já se rozhodl brýle opravit a pomocí ručních brusek produkt vylepšit. Tím se odstartoval nápad designovat a vyrábět vlastní kvalitní dřevěné brýle v České republice.

S novými kolekcemi brýlí pro rok 2019 jsem obdržel nejvyšší ocenění Grand Prix Awards a TOP OPTA, které jsem si odvezl z tuzemských veletrhů s oční optikou.

Rád vás provedu dílnou a ukáži vám, jak brýle vznikají.

V mapě jej najdete pod číslem 25 nebo ZDE.

soubor bekwood_showroom_00092.jpg

soubor bekwood_showroom_00082.jpg

Bery Designer

Bery Designer je salón v Plzni od roku 2007, provozován výtvarnicí a módní návrhářkou Evou Beránkovou.

Letošní specialitou jsou merino kabáty na míru, pletené kabáty a lehounké bavlněné noční košile. Na přání dokážeme namíchat kombinace luxusní příze, vyrobit ručně tkaný tvíd a vyrobit kabát snů. Chcete být v posteli originální anděl? Největší pohodlí je v tenounké krešované bavlně. Přijďte si jednu takovou košilku vyzkoušet a nechat navrhnout.

V mapě ji najdete pod číslem 4 nebo ZDE.

soubor _FMR5485.jpg

soubor _FMR5573.jpg

soubor FMR_6294.jpg

Michaela Blechová

Fotografie Michaely Blechové vnímavě zachycují zajímavá místa nejen v krajině západních Čech. Jejím oblíbeným uměleckých směrem, který ji ovlivňuje, je impresionismus, hra světel a stínů, nálad a barev ji inspiruje a určuje směr její tvorby.

Na svých fotografiích se vyjadřuje svým osobitým pohledem a smyslem pro kompozici.

Setkávání a spolupráce s lidmi s podobnými názory sdruženými ve výtvarném spolku Totemart a společné výstavy jsou logickým vyústěním její činnosti, snahy o zdokonalení tvorby a prohloubení znalostí na poli výtvarného umění.

Realizované výstavy: Galerie Bílé nároží, Magistrát města Plzně, Mezigenerační a dobrovolnické centrum Totem, Galerie v městečku Lohberg, Domov pro seniory u sv. Jiří, Plzeň – Doubravka, v prostorách ČSOB a.s. a ČEZ a.s. v Plzni, DEPO 2015, Pivovarské muzeum v Plzni, Papírna Plzeň.

V mapě ji najdete pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor DSCN5521.jpg soubor FSCN5185.jpg

soubor FSCN5412.jpg

Marcela Bryknarová

Jmenuji se Marcela Bryknarová, jsem Vodnářka, takže originalitu, nápaditost a vynalézavost mám už danou osudem, pocházím z Klatov, do kterých jsem se po nějakém čase vrátila a odtud i odlétají všichni moji andělé. Od malička jsem tíhla k práci s papírem, jen jsem netušila, že to bude práce kreativní a rukodělná a šla jsem studovat na Obchodní akademii. Zřejmě jsem se trochu sekla vedle, protože administrativní práce s papírem mě moc nenaplňovala. Rukodělnou tvorbu jsem vyzkoušela až na mateřské dovolené prostě jen jako relax a jako formu meditace a zklidnění … no a moji andělé si mě prostě našli sami. Asi i proto, že i ty miluji od doby, kam moje paměť sahá. Bez plánování se projekt Klatovský anděl sám postupně poskládal … prvních pár kousků andělů prodaných a darovaných mým přátelům, mojí rodině a později i širšímu okolí … přes založení fanouškovské stránky na sociální síti Facebook, která narostla k číslu, které by mě na začátku nikdy nenapadlo až po neplánovanou PR od Richarda Krajča ze skupiny Kryštof, která spustila nečekanou vlnu zájmu. Vše plynule do sebe zapadlo jako puzzle a odhodilo mě to na cestu handmade tvůrce, kterou jsem si zamilovala.

Dnes tvořím převážně na zakázku, posílám po celé České republice, na Slovensko i do zahraničí. Klatovského anděla můžete také najít v galerii ŠIWA v Klatovech, kde se natrvalo zabydlel. A daří se mu tam opravdu dobře. Jako bonus mě spolupráce s galerií ŠIWA přinesla i jedno úžasné přátelství s provozovatelkou ŠIWY. Moji andělé mají totiž velkou sílu propojovat lidi s podobným záměrem a tím záměr posílit.

V mapě ji najdete pod číslem 55 nebo ZDE.

soubor optimaliza1-min.jpg

soubor DSC01756-e1557064444758-684x1024.jpg soubor DSC01744-e1557064374830-684x1024.jpg

Alois Cibulka

Narodil jsem se v Klatovech před 63 lety. Svůj první nůž jsem vyřezal ze dřeva v osmi letech po zhlédnutí Pokladu na Stříbrném jezeře a nějak mně to zůstalo. Jen jsem časem přešel na ocel. Damaškové čepele vyrábím v posledních dvaceti letech a neustále mne udivuje, kolik možností a kombinací obnáší tahle práce. Snad bych měl objasnit, co to damašek vlastně je. V zásadě je to několik druhů oceli, kovářsky spojených, různě tordovaných a překovávaných.

Spojení různých druhů oceli nemá jen ozdobný charakter, ale vylepšuje i konečné vlastnosti výrobku. Další činností při výrobě nože je práce s kůží, dřevem, kostí, parohem a různými druhy plastů (to já nedělám rád). Jak vidíte nemohu nabídnout případnému návštěvníkovi umění, ale jen zajímavé řemeslo.

V mapě jej najdete pod číslem 54 nebo ZDE.

soubor DSCN0122.jpg

soubor SAM_1076.jpg

Daniel Doležal

Víc než o samotný produkt práce jde o proces vzniku a práci s prostorem. Tyto priority formují podobu mého díla. Dosavadní tvorba je zaměřená převážně na práci s kamenem. Díky tomu se v mé práci snoubí idea s řemeslným základem. Vlastní tvorba i její obliba mě formovala, stejně jako já ji, již od počátku studia na Zámečku. V současné době mám za sebou několik sympozií, která mi přinesla jak zkušenosti, tak hlavně zážitky. Doufám, že i vám se dostane zážitku a nových zkušeností na sochařském workshopu, který budu dozorovat v rámci této akce. Rád vám předám alespoň stručné základy řemesla, či o něm krátce porozprávím. Těším se na vás.

V mapě ji najdete pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor katedral.jpg

soubor soch.jpg

Milan Dufek

Milan Dufek, pro přátele Milda, je výtvarník, spisovatel, malíř ze Šumavy. Po mnoho let sic žil v Praze a v jiných částech naší krásné české země, zcestoval kus světa, ale jeho domovem je dnes právě Šumava, doslova pár kroků od bavorské hranice. Ve volných chvílích rád zvelebuje své šumavské bydliště i ateliér, píše básně a pohádky pro děti. Zavítáte-li do jeho kraje, poznáte ho již z dáli podle jeho pověstného slamáčku. Základní ideou Milana Dufka je: "Nic se nesmí uspěchat, neboť na tvorbě se nedá páchat násilí." Netvoří pro bohatství, ale pro budoucnost. Pouze čas a budoucnost prověří všechna dnes tvořená díla. 

V mapě jej najdete pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor 6.jpg

soubor 32.jpg

soubor v.jpg

Milan Ďuriš

Může se zdát, že abstraktní umění je jen „neuspořádaná směs“ barevných čar a skvrn, která neříká vůbec nic.

Samozřejmě opak je pravdou a tvorba Milana Ďuriše to dokazuje. Dokonalost kompozice je důležitá v celkovém pojetí výtvarného díla, čímž se "neuspořádaná směs" či chaos mění v řád, který danému dílu dodává individualitu.

Jeho obrazy jsou tvořeny s velkým citem pro kompozici a volbu barev, což jako architekt oceňuji, protože obrazy Milana Ďuriše dokáží být platným členem interiéru a harmonicky spolupůsobit jako celek.

Neméně zajímavá je tvorba na bázi UV barev, která je opravdovou lahůdkou při finální dekoraci a tvorbě interiéru. Hra světel, barev a nálad je skutečně fascinující.

V mapě jej najdete pod číslem 15 nebo ZDE.

soubor IMG_5178.jpg

soubor IMG_5180.jpg

Jana Forejtová

ForyDeco

Necítím se býti umělcem, ale spíše mám v sobě tvořivého ducha, který se postupem času rozvíjí. Už od dětství jsem se často a ráda věnovala ručním pracím, vytvářela různé dárky, šila a podobně. Tato chuť tvořit mně zatím provází celým životem a poslední dobou se stala velkým koníčkem. Má tvorba se během posledních let ustálila na výrobě hliněných ozdob, různých dekorací a dárků z přírodních a zbytkových materiálů. Mým přáním a cílem je, aby mé výrobky přinášely lidem radost a teplo do jejich domovů.

V mapě ji najdete pod číslem 4 nebo ZDE.

soubor IMG_7081.jpg soubor IMG_6791.JPG

Jana Frolíková

Zabývám se kresbou, malbou, grafikou a různými kombinacemi těchto technik. Ráda vás přivítám ve svém ateliéru. Najdete ho ve  Šťáhlavech, v ulici V Rokli 591.

Nachází se v prostorách bývalé hospůdky "U Fandy", kterou 20 let provozoval můj manžel František. Je to místo, které bylo vždy plné lidí a přátelských setkání. Jste srdečně zváni.

V mapě ji najdete pod číslem 53 nebo ZDE.

frolikova2

frolikova3

frolikova

Weronika Gray

Narodila se roku 1988 v Plzni.

Vystudovala grafiku na soukromé škole, poté se několik let věnovala fotografování a nyní je učitelkou na Základní umělecké škole.

"Práce dětí, všudypřítomné malování a kreslení mě zase vrátilo k barvám a pastelkám. Téma mých obrazů se v mém životě stalo něčím víc, většina mých obrázků vzniká z charitativních důvodů, před pár lety jsme uspořádali první prodejní výstavu psích obrazů, která měla nečekaný úspěch a od té doby jsou pro mě obrazy psů Top záležitostí. Maluji je s láskou, která z nich vyzařuje a ještě z každého obrazu přispívám na útulky, takže mohu říct, že ta práce má smysl a to mě naplňuje štěstím. Techniky jsou různé, ráda zkouším nové věci jiné techniky jiné kombinace, u mých zákazníků je nejoblíbenější technikou akvarel kombinovaný pastelkami, takže těchto obrazů jsem namalovala zatím nejvíce. Také jsem nedávno objevila kouzlo mastného pastelu a jeho veselost a hravost, kterou propůjčuje obrazům. Svět umění má tolik možností a já doufám, že je všechny jednou vyzkouším, že nezakrním u jednoho, ale budu stále hledat a objevovat nové a úžasné věci."

V mapě ji najdete pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor HUSKY TEXT.jpg

soubor DSC_2524.jpg

Radka Grösslová

Jako grafička a výtvarnice jsem připravovala nespočet výstav nejprve pro město Tábor a později Klatovy. Nejbližší mi byly výstavy lidových tradic, do kterým jsem spoustou výrobků sama přispívala. Nakonec mi nejvíce učarovaly perníčky, které zdobím již přes dvacet let a z krásného koníčku se od roku 2016 stalo ještě krásnější povolání. Kromě perníčků na zakázku, dílniček a předvádění na nejrůznějších akcích se věnuji hlavně kurzům pro dospělé nebo jezdím zdobit s dětmi do školek a škol. Šířím perníkářské řemeslo, vystavuji a ráda předávám své zkušenosti všem kdo projeví zájem.

V mapě ji najdete pod číslem 58 nebo ZDE.

soubor 1_Radka_Grösslová_při_práci.jpg

soubor IMG_7064.jpg

Josef Haring

Narodil se 18. 8. 1952 v Praze. Studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze obor český jazyk a výtvarná výchova (Jaroslav Dvořák). Pracoval v různých zaměstnáních, v posledních letech jako restaurátor. Roku 1978 spolu s Janem Sekalem, Andrejem Bělocvětovem a Františkem Kudláčem založil skupinu Žižkovská avantgarda. V roce 1998 přichází do Plzně, od roku 1999 je členem UVU plzeňské oblasti.

Zabývá se kresbou a malbou, ve své volné tvorbě uplatňuje konstruktivní principy, zejména ve figurálních kompozicích s geometrickou sítí, vytvořil i řadu děl ryze abstraktního charakteru. Vystavuje od sedmdesátých let, například v Pražském regresivním divadle (1973), na Výstavě na dvoře (s Janem Sekalem) v Praze (1982), v Divadle u hasičů v Praze (1997). V Plzni se představil na několika samostatných výstavách, například v Galerii Jiřího Trnky (1999, 2001, 2008), Galerii Visioart na Roudné (2009), v Galerii Evropského domu (2011) a Domě Hudby (2011). Pravidelně se zúčastňuje členských výstav a akcí UVU plzeňské oblasti, naposledy v Písecké sladovně v Písku (2011), jeho díla byla vybrána na soutěžní přehlídku Mezinárodního bienále kresby Plzeň (2008 a 2010).

V mapě jej najdete pod číslem 1 nebo ZDE.

haring

haring2

haring3

Eva Hubatová

Plzeňská výtvarnice Eva Hubatová se zabývá volnou tvorbou a ilustracemi. Abstraktní obrazy tvoří formou různých kombinovaných technik. Inspiraci čerpá i v poezii a hudbě.

V mapě ji najdete pod číslem 36 nebo ZDE.

soubor 1).jpg

soubor 2).jpg

soubor 3).jpg

Eliška Jedličková

V dětství jsem hodně malovala, avšak v době dospívání jsem se dostala do situací, kdy jsem musela řešit existenční stránku. Tato doba mne zavedla k bakalářskému studiu Ekonomické fakulty v Plzni, kde jsem získala velmi dobrou průpravu v anglickém jazyce, kterou jsem využila při pobytu jako au-pair v Londýně a následně v Chicagu a L.A.

Potřeba pomáhat lidem mne přiměla po návratu studovat Lékařskou fakultu v Plzni, angličtinu jsem využila jako lektor. Při výběru specializace mne uchvátila radiologie, neboť je rozmanitá a svým způsobem kreativní, stejně jako lidské tělo samo.

Čas rozdělený mezi práci a rodinu mne nakonec dohnal a objevil se syndrom vyhoření. Donutilo mne to se zamyslet, neboť nikde nebyl čas vyhrazený na sebe sama. Začala jsem studovat grafologii pod Českou grafologickou komorou a naučila se relaxovat. Grafologie, v níž jsme probírali i různé směry psychologie, mne motivovala k absolvování kurzu na terapeuta a kouče. Práci jsem začala dělat na částečný úvazek, jeden večer jsem vyčlenila na kurz keramiky, kde jsme příležitostně malovali já našla radost a energii v tvorbě. Malování mne nabíjí energií. Inspiraci nacházím často v přírodě nebo ztvárňuji nápady z meditace. Mám ráda suchý pastel a akrylové barvy.

V mapě ji najdete pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor spirály (1).jpg

soubor planeta s prstencem (1).jpg

Jan Jelínek

Plzeňský výtvarník, člen UVUP, se ve své volné tvorbě zabývá především malbou, ale věnuje se i grafice, fotografii, tvorbě koláží, asambláží a instalací.

Je činný i jako literát a performer, pravidelně publikuje v časopisu Plzeňský literární život, kde otiskl sbírku epigramů "Malý slovník odcizených slov", vyšla mu básnická sbírka "Juveniliana".

Jelínkova výtvarná a literární tvorba (často vzájemně provázaná) bývá řazena do širšího proudu imaginativního umění s patrnými vlivy surrealismu, výrazně se v ní uplatňuje jeho osobitá ironie a sarkasmus. V olejomalbách používá veristické prostředky dalíovského typu. Grafiky a velkoformátové akryly se vyznačují znakovostí, hravostí, ironií a humorem.

V mapě jej najdete pod číslem 34 nebo ZDE.

soubor Játra-na-grilu-oběd-bezdomovců.jpg

soubor Krajina-s-igelitem.jpg

soubor Obraz1459.jpg

Ladislav Josef Jícha

V současné době připravujeme soubor jubilejních výstav Josefa Ladislava Jíchy, které se pod názvem ZRCADLENÍ 85 uskuteční v období září až prosinec 2019.

Dne 2. září 2019 bude zahájena první z výstav vernisáží v kapličce Mediterraneum v Plzeňské ZOO a to ve 14:00 hodin. Následovat budou výstavy - ALŠOVKA, AZYL, U ANDĚLÍČKA, DEPO2015, DŮM HUDBY, DIVADLO ALFA, UNIVERZITNÍ KAVÁRNA DRUŽBA, GALERIE INKUBÁTOR A GALERIE NAD SCHODY FAKULTY DESIGNU A UMĚNÍ LADISLAVA SUTNARA, MOVING STATION, MĚŠŤANSKÁ BESEDA, HOTEL U ZVONU, ČESKÝ ROZHLAS PLZEŇ, FOTO BAUER, KULTURKA ZČU. Tento výčet zřejmě není konečný.

Zrcadlení 85 představuje celoživotní tvorbu Ladislava Josefa Jíchy, která čítá nejen velkoformátové obrazy převážně s plzeňskými motivy, obrazy s dětskými motivy, grafické listy, ex-libris, knižní ilustrace, plakáty, modrotiskové kalendáře, koláže, fotografie... básně, povídky, paměti...

V mapě jej najdete pod číslem 12 nebo ZDE.

soubor IMG_3481.jpg

soubor IMG_3485.jpg

Boris Jirků

Malíř, sochař, ilustrátor prof. Boris Jirků se narodil 10. dubna 1955 ve Zlíně. V letech 1970 až 1974 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti a v letech 1974 - 1980 Akademii výtvarných umění, v ateliéru prof. akad. mal. Arnošta Paderlíka. Do roku 1990 učitel LŠU. Vedl 17 let výuku figurální kresby a malby na VŠUP v Praze. Krátce působil jako rektor. Nyní vede výuku figurální kresby a malby na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Současně je vedoucím a garantem doktorandského a magisterského programu – klasická média (figurální – kresba, grafika, ilustrace, malba, plastika) na Fakultě výtvarných umění Akademie umění v Banské Bystrici. Organizuje výstavy FIGURAMA, studentské kresby patnácti univerzit z Evropy a USA. Věnuje se volné kresbě, malbě, grafice, ilustraci, dřevěné a kovové plastice, výtvarným realizacím v architektuře. Zúčastnil se několika desítek kolektivních výstav u nás i v zahraničí.

V mapě jej najdete pod číslem 40 nebo ZDE.

soubor foto_cb_m.jpg

soubor 414.jpg

soubor 610.jpg

Petra Johansson

Petra Johansson je především herečka, režisérka a kouzelnice s texty.

Je také zakladatelkou divadelního Spolku Lek. Má nekonečnou potřebu být neustále kreativní a to v každém směru. Když není zrovna na jevišti nebo před kamerou či u svého počítače, tak ji určitě najdeme v kuchyni, kde vymýšlí nové zajímavé recepty a nebo vyrábí šperky. Každý její šperk je malovaný originál.

Letos bude vystavovat v Ateliéru s duší ve Veselí 7 u Janovic.

V mapě ji najdete pod číslem 58 nebo ZDE.

soubor IMG_5280 2.jpg

soubor IMG_6520.jpg

Hana Kopecká

Mé první korálkové tvoření v roce 2008 se točilo kolem pavoučků z drátku a korálků. Za těch pár let ve světě korálků jsem se naučila spoustu nového a tak je mi dnes většina korálkovacích technik blízká, v současnosti tvořím pod značkou "Hannah – bijoux". Od jednodušších ketlovaných šperků a navlékaných náramků "na gumičku", přes různé techniky šitého šperku, tzv. beadweaving, až po háčkované dutinky … vše vyrábím s pečlivostí a vírou, že budou svému majiteli dělat radost. Kromě českých skleněných korálků tvořím i z japonských korálků té nejvyšší jakosti, z minerálních kamenů a korálků různých tvarů a velikostí … vždy se snažím vyhovět přání zákazníka.

V mapě ji najdete pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor FB_IMG_1559905384860.jpg

Korálky a komponenty

Naše firma je na trhu mnoho let. Prodejna v Pardubicích funguje již od roku 2003. E-shop provozujeme od roku 2009 a navštívili jej stovky tisíc spokojených zákazníků, kteří se k nám rádi vrací. V našem internetovém obchodě nyní nabízíme přes 25.000 druhů zboží a náš sortiment stále rozšiřujeme. Najdete nás na adrese Bezručova 183/27 v Plzni.

V mapě k nalezení pod číslem 38 nebo ZDE.

soubor 20180531_145441.jpg

soubor 20180531_145445.jpg

soubor 20180531_164203.jpg

soubor 20180531_164625.jpg

Marie Kostkubová

Narodila jsem se v Plzni, kde žiji, ale velkou část života jsem pobývala na venkově. Můj zájem o výtvarné umění se u mě začal rozvíjet již v dětství, mám ráda přírodu, a proto mé obrazy čerpají hlavně z ní. Jestliže se vám moje obrazy zalíbí - budu potěšena.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor image(5).jpg

soubor image(6).jpg

Marcela Kotěšovcová

Vystudovala jsem Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti.

Jsem návrhářka a modelářka dámských (občas i pánských) kožených kabelek a kabel.

Ve své tvorbě se snažím příliš nepodléhat módním trendům. Pracuji s prostorem a tvarem, teprve potom vybírám technologii, kterou chci určitého tvaru dosáhnout. Používám hovězinové, třísločiněné usně. Jednotlivé modely vyrábím většinou v malých sériích (10-20 kusů), v některých případech se jedná o originály. Mé kabelky jsou intuitivní záležitostí. Láká mě na nich rozpor mezi jejich výtvarnou hodnotou a praktickým užitím. Snažím se, aby nebyly nudné, aby měly svůj rozpoznatelný styl a byly současné i nadčasové.

V mapě k nalezení pod číslem 45 nebo ZDE.

soubor m.jpg

soubor IMG_7829b.jpg

Jarmila Krynická

Narodila jsem se v Plzni 1952, ale nejkrásnější mládí jsem prožila na statku v Ústí u Kočova. Doba po válce, stáda koní a divoká příroda kolem řeky, budila v dětském srdci představu amerického divokého Západu. Zájem o malování se u mě projevil již na základní škole kdy jsem začala navštěvovat výtvarné kurzy v ateliéru plzeňské besedy. V pozdějších letech jsem se vzdělávala krom samostudia, studiem umění ve světových galeriích Ameriky a Evropy.

Oblíbenou technikou je olejomalba a inspirací je jako pro každého výtvarníka život sám. Nejčastěji se u mě lidé setkávají obrazy s námětem stará Plzeň.

V mapě k nalezení pod číslem 46 nebo ZDE.

soubor FotoNaWeb2.jpg

soubor FotoNaWeb1.jpg

Marie Kučerová

Jmenuji se Marie Kučerová, je mi 76 let. Maluji a děruji slepičí, husí a pštrosí vejce. Maluji je akrylovou barvou a jehlou. Dělám také dekupáž na vejce, dřevo, svíčky i kameny. Předvádím a vystavuji v muzeích Horšovském Týně, Blovicích, Nepomuku, Rokycanech ale i v Regenu v Německu a byla jsem vystavovat i ve Vídni. O Vánocích a Velikonocích pracuji v Národopisném muzeu v Plzni s dětmi. Vystavuji již devátým rokem na veletrhu cestovního ruchu v Plzni a také na statku Lüftnerka v ZOO Plzeň.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor IMG_20190618_175420.jpg

soubor IMG_20190618_175455.jpg

soubor IMG_20190618_175756.jpg

Kurzy šití Plzeň a Dalenka.cz

Již několik let pořádáme v Plzni kurzy šití pro všechny kategorie - děti, mládež, dospělé, pokročilé i začátečníky. Od března 2019 jsme změnili prostory a rozhodli jsme se nabídku rozšířit, nyní se v naší provozovně nachází kamenný obchod k e-shopu Dalenka.cz s šicími stroji a příslušenstvím, zakázkové krejčovství Mure a hlavně šicí dílna, kde Vás rádi naučíme něco nového, nebo Vás zdokonalíme v tom, co již umíte. V nabídce najdete pravidelné kurzy pro začátečníky a pokročilé, kurzy konstrukce střihu a patchworku, dětský kroužek a příměstský tábor. Víkendové kurzy šití kalhot, sukní, šatů, kabelek, košilí, hraček, plyšáků a také kratší tvořivé workshopy v týdnu, kde šijeme jednodušší projekty - zástěry, penály, trička, tašky, pantofle a jiné. Máte také možnost přijít si šít cokoliv chcete během hodin volného šití s pomocí lektorky, nebo využít možnosti Otevřené šicí dílny - máte k dispozici plně vybavenou šicí dílnu na vaše malé i velké projekty.

V mapě k nalezení pod číslem 37 nebo ZDE.

soubor Jednorožci Kurzy šití Plzeň.png

soubor Taška na šicí stroj.jpg

Tomáš Kůs

Jeho profilovými pracemi jsou železné sochy zejména v životní velikosti, okrajem pak hlubotisková i digitální grafika a malba. Jako sochař zobrazuje většinou realisticky emocionálně prožívanou realitu, často pomocí odkazů na obecně známé motivy evropské kultury a to včetně satirického nádechu. Ikonickým typem jeho práce je postava "vlkoně" – půl člověka, půl vlka. "Vlkoň" je ale evidentně pozitivní postava.

V mapě k nalezení pod číslem 36 nebo ZDE.

soubor kus 2.jpg

soubor kus.jpg

Alena Kyrálová

Kyralky

Od útlého věku jsem se po malých krůčcích, ač jsem si to ani neuvědomovala, zamilovala do sklářské tvorby a to díky mým rodičům, kteří byli brusiči skla. Sama jsem se stala brusičkou, ale to mne úplně nenaplňovalo díky omezeným možnostem vlastní tvorby. Tak jsem se při mateřské v jednom snu viděla jako vinutkářka a aby to nebyl jen sen, začala jsem se věnovat tvorbě skleněných korálků a následné tvorbě originálních šperků. Jak šel čas, stalo se to mým koníčkem, který vyrostl do současné podoby. Přijďte se podívat, jak se tvoří korálky, které neodmyslitelně patří k historii sklářství na Šumavě, budete si moci vytvořit i vlastní originální korálek. Jsem držitelkou regionální značky Šumava originální produkt.

V mapě k nalezení pod číslem 52 nebo ZDE.

soubor IMG_2818-krizky-ruzne.jpg

soubor IMG_1372.jpg

Pavla Lankusová

Fotografka Pavla Lankusová dlouhodobě pracuje na projektu o poznávání nejstarších členů v rodinách prostřednictvím fotografických dokumentů. Tyto ucelené a převážně černobílé série fotografií nesou důležitý odkaz pro další generace.

Již několik let spolupracuje také s Diakonií (Dům pro seniory) v Písku, kde vznikla řada emotivních snímků s hlubokým poselstvím. Její fotografie jsou o předávání tradic, o duševním spojení mladých a starých, a o všem, co mění skupinu lidí ve společenství.

Téma "DĚDICTVÍ" propojuje její tvorbu s krásným přírodním OTEVŘENÝM ATELIÉREM S DUŠÍ malířky a zahradnice Jarky Papežové, který najdete proti zámku ve Veselí u Janovic.

V poslední době zařadila do své tvorby i stylizované portréty využívající šerosvit a v tomto duchu bude připraven i fotokoutek pro návštěvníky akce.

V mapě k nalezení pod číslem 58 nebo ZDE.

Lankusová

Lankusová

Tereza Lányiová

Jsem 18letá studentka z Českých Budějovic. Kreslení a malování se věnuji od mala, ale poslední dva roky jsem svá "umělecká díla" začala publikovat na internet (Facebook: Lála Art, Instagram: _lala_art). Styl malby a kresby často střídám a ráda experimentuji. To samé se dá říci i o tom, co maluji. Můžete u mě najít obrazy zvířat, portréty herců a zpěváků, i známé hrdiny z filmů.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor 30167960_909657079205956_6754448389986835776_o.jpg

soubor IMG_20180310_203628_426.jpg

soubor 30167960_909657079205956_6754448389986835776_p.jpg

Lucie Laurencová

Tvorbou autorských vinutých perel se zabývám od roku 2007. Věnuji se výrobě limitovaných kolekcí i individuálním zakázkám přímo na míru jednotlivým klientům. Mé výrobky naleznete pod značkou LuciL.

Vinuté perly vznikají roztavením skleněných tyčinek na sklářském kahanu, kde skleněná hmota skýtá vytvoření nepřeberného možností velikostí, tvarů a kombinace barev, záleží jen na fantazii. Jedná se o ruční výrobu, každý kus je originál.

Inspiraci hledám ve všem co běžný život přináší, do svých šperků přenáším své pocity, nálady a emoce. V sortimentu naleznete například soliterní vinuté korálky, propisky, náhrdelníky, náramky, náušnice, prsteny, přívěsky, manžetové knoflíky, spony aj.

Pro kompletaci šperků jsou použity komponenty z chirurgické oceli, ocelová lanka, kůže a kaučuk.

V mapě k nalezení pod číslem 4 nebo ZDE.

soubor IMG_4060_II.jpg

soubor IMG_8319.jpg

Jaroslava Lišková Mašková

Výrobě šperků a doplňků se věnuji jedenáctým rokem. Jsem nekonečný návštěvník všemožných kurzů a workshopů, mimo jiné jsem studovala Design kovu a šperku na UUD v Plzni. Miluji barvy a nápady, což se, jak doufám, také odráží na mých výrobcích.

Ráda recykluji netradiční materiály jako PET lahve, kapsle od kávy a další věci, které původně plnily zcela jiný účel. Miluji ten proces jejich přeměny v originál.

Co se týče základního kovového materiálu u šperků, na vše používám hypoalergenní chirurgickou ocel, kterou mohou nosit i alergici.

Kromě šperků vyrábím i originální klobouky a šály, heboučké dětské deky nebo nádherné tašky.

Pokud tedy chcete vystoupit z davu, pořiďte si ručně dělané výrobky z dílny Děláme originály. :)

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

lišková mašková

soubor DelameOriginaly_paleni.jpg

soubor DelameOriginaly_klepani.jpg

lišková mašková

Zuzana Lomičková

Nejdůležitější místo v mé tvorbě představuje malba a s ní spojené barvy a hra s nimi. Témata, v nichž přecházím od figurálních kompozic přes výhledy do měst, ulic a krajin po abstraktnější, až snově mystické barevné kompozice, často vychází z reálné situace, ale tu již uchopím po svém a dále ji rozvíjím, čímž na ni umožňuji nahlížet v různých kontextech. V letošním roce budu vystavovat v kavárně PAPPA COFFEE (Veleslavínova 8, Plzeň).

V mapě k nalezení pod číslem 32 nebo ZDE.

soubor pokoj.jpg

soubor Malba-Zahrada-2019-732x1024.jpg

Jan Mácha

Jeho zájem o výtvarné umění se začal rozvíjet v dětství a byl podporován pedagogy již na základní škole. Ve věku 14 let ovládal realistickou kresbu a jeho zaujetí pro výtvarné umění se projevilo i po vyučení v oboru modelář ve Škodových závodech v Plzni. V tomto období postupně získával vztah k výtvarnému řemeslu a začal se jako samouk věnovat sochařství. Mezi oblíbené materiály pro výrobu plastik volil dřevo a pískovec, kterým dokázal vdechnout život a nové rozměry.

Od původní tvorby realistické přešel postupně k expresivní, kde mohl více vyjádřit podstatu věcí a vztah k přírodním materiálům. To se týká i jeho pojetí kresby a malby, kde se časem z přípravných monochromatických prací pro trojrozměrné plastiky staly obrazy s osobitým autorovým vyjádřením a poetikou.

V mapě k nalezení pod číslem 4 nebo ZDE.

mácha

mácha2

mácha3

Malej Dejv

Jmenuji se David P., používám umělecké jméno Malej Dejv. Možná mě potkáváte v Plzni, kde bydlím 30 let. Nebo jsem vám zůstal v podvědomí z vystoupení v soutěži "Česko Slovensko má talent", kde jsem došel až do finále. Možná i pro vás to byl nezapomenutelný zážitek, stejně jako pro tisíce jiných rodin. Obrazy maluji sprejem nebo třpytkami.

Doufám, že se vám bude moje tvorba líbit a přijdete se na mě a mé obrazy podívat.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor image1.jpg

soubor image3a.jpg

soubor image1a.jpg

Alexandr Václav Mazín

Alexandr Václav Mazín absolvoval v dětství Základní uměleckou školu v Plzni obor výtvarné umění. V devadesátých letech minulého století byl součástí amatérské tvorby plzeňských malířů a po roce 1989 je členem výtvarné skupiny Pivorádi, Totem art, VC 500 a B 52.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor image.jpgsoubor image(1).jpg

Jana Medunová

Jana Medunová je plzeňská malířka a grafička, která svou neutuchající energii propůjčuje svým dílům od roku 2013. Tento rok, byl pro ni zlomový. Po úrazu, kdy musela ukončit svou sportovní kariéru, se vrátila ke svému dětskému snu - malování. Postupem času si vyzkoušela práci s tuší, tuší v kombinaci s olejem a akvarelem. Její tvorba je spíše abstraktní. Inspiraci ke své tvorbě čerpá z přírody i města. Častým motivem se tak stávají stromy, listy, domy, zvířata. Fascinuje ji možné i nemožné kombinování barev, které každého doslova vtáhnou do svého nitra a otevřou bránu do Janiny duše.

V mapě ji najdete pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor 17523165_171091840183076_7109424773724797471_n.jpg

soubor 37030237_221425878483005_7374826934519201792_n.jpg

soubor 54278727_333206220638303_2205366509931331584_n.jpg

Eva Melšová

Členka skupiny plzeňských výtvarníků www.sapristi.cz. Na jubilejní výstavě SAPRISTI PODESÁTÉ, v Trnkově galerii na nám. Republiky v Plzni vystavovala v roce 2017 dva experimentální oboustranné obrazy na volném plátně.

Ateliér má na romantickém místě, v Dřevěné ulici 5, pár kroků z náměstí Republiky, v přístavku s pavlačí. Je přístupný i ze dvora restaurace U Salzmannů.

V mapě k nalezení pod číslem 8 nebo ZDE.

soubor DSC06773z.jpg

soubor DSC06770m kopie.jpg

Eva Müllerová

Od roku 2015 se zabývám výrobou a prodejem kreativních sad na domácí výrobu mýdla. Nejprve jsem sady prodávala přes internet, na prodejních výstavách hobby potřeb a při osobních návštěvách u jiných prodejců kreativních pomůcek. O rok později jsem za velké rodinné podpory otevřela výtvarný a hobby obchod Pollex v Plzni na Doubravce a rozšířila sortiment o další výtvarné materiály. Mimo jiné jsem začala pořádat výtvarné kroužky pro děti, kurzy pro dospělé a příměstské tábory. Letos proběhl 1. ročník pobytového kurzu pro děti od 6 let do 12 let, který měl velký úspěch, takže již plánujeme 2. ročník na příští léto.

Nejoblíbenější techniku nemám, protože se stále ráda učím novým věcem, čímž rozšiřuji své dovednosti a znalosti, které dál můžu předávat zákazníkům ve svém obchodě.

V mapě k nalezení pod číslem 6 nebo ZDE.

soubor IMG_1498.jpg

Pavla Nejedlá

Iva Melicharová o mně napsala:
"Pavla má ráda lidi, přírodu, má dobré postřehy a cit pro barvu, je proměnlivá jako barvy moře, je neústupná jako vlny, které buší do břehů a proměňují jejich tvar. Pro to všechno je dnes tady se svými obrazy. Je pokaždé jiná - tak jako je pokaždé jiná etapa života."

Jmenuji se Pavla Nejedlá, nar. 1953. Od r. 2007 - 2017 jsem absolvovala kurzy malby ZČU L. Sutnara pod vedením Ak.mal. Vladivoje Kotyzy. Pracuji postupně s uhlem, temperou, akvarelem, olejem i akrylem. Nyní se věnuji enkaustice a výhledově chci pracovat s tekutým akrylem.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor 20180511_095451_1.jpg

soubor 20190501_100837.jpg

Aneta Nekolová

Již dva roky vyrábím náramky, náušnice, náhrdelníky či lapače snů. Nedokážu si bez této činnosti již představit svůj každodenní život. Nedávno jsem propadla ještě jednomu koníčku a tím koníčkem je focení. Preferuji focení venku v přírodě a mám ráda i konečnou úpravu fotek. Ráda zachycuji nezapomenutelné okamžiky u dětí, ale i u dospělých. V rámci dne otevřených ateliérů si budete moci vyrobit náramek dle vašeho přání a podívat se na fotografie!

soubor DSC_2077.jpg

soubor DSC_2111_1.jpg

soubor DSC_2123.jpg

Jitka Nekolová

Okouzlily mne drahé kameny v kombinaci s drátky z oceli a nerezu. Z této kombinace vyrábím šperky intuitivně, různými metodami - např. tepání, wire wrapping.... Každý šperk je originál... Mám již 1 rok stálou výstavu šperků v Galerii Profi rám na Borech v Plzni.

Dříve jsem vyráběla doplňky do bytu z černého žíhaného drátu např. věšáčky, potom také stromečky štěstí umístěné např. na drahokamu růženínu (70 hodin práce, kámen má skoro kilo), ty jsou z mědi.

V mapě k nalezení pod číslem 4 nebo ZDE.

soubor _20190830_211556.jpg

soubor _20190830_211840.jpg

soubor stromeček na růženínu.jpg

Noctie

Vystupuji roky pod uměleckým jménem Noctie.

Už od malička jsem kreslila a malovala jako divá. Poprvé jsem vyhrála městskou soutěž v Děčíně už ve třetí třídě s kresbou města a kreslit jsem pak nepřestala. Nikdy jsem žádnou výtvarnou školu neabsolvovala, jsem samouk. Někdy v roce 2011 jsem si osvojila svou vlastní vymyšlenou techniku a styl kresby a ten rozvíjím dodnes - používám především Japonská technická pera. Jelikož byl zájem o moje kresby stále větší, rozhodla jsem se svoji práci zveřejnit na Facebooku a podělit se o ni. Momentálně mám facebookovou stránku kde jsou veškeré ukázky mých prací a fanoušci mě tam mohou podporovat a také si něco zakoupit. Vše začalo jako kresby super hrdinů z obálek komiksů a momentálně už to jsou fanarty filmových a seriálových postav, komiksových hrdinů, vlastnoručně kreslený textil, záložky do knih, ale také roztomilé jednoduché kresbičky ovlivněné mým vzorem, jímž je Tim Burton a rozhodně je to znát - prakticky všechny kresby jsou černobílé.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor Kresbičky - Donutorožec.jpg

soubor Textil - část.jpg

soubor Obrazy - část.jpg

Magdalena Liška Nordlinder

Ve své tvorbě se často nechává unést fantazií do říše pohádek a dětských příběhů, které však v mnoha ohledech mohou poučit i řadu dospělých čtenářů. Snaží se zachytit a přimět diváka znovu prožít pocity, jaké prožívají postavy na jejích kresbách.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor _MG_6818.jpg

Liběna Nováková

Plzeňská výtvarnice, od roku 2011 působí také v Praze. Zabývá se abstraktní, ale i klasickou malbou a ilustrací.

V současnosti pracuje za ZŠ v Praze jako učitelka výtvarné výchovy.

Vystavuje občasně, na skupinových i samostatných výstavách.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

nováková

nováková2

nováková3

Jarka Papežová

Znám jednu krásnou zahradu,
kde hedvábná je tráva...

V té zahradě nežije krásná princezna, ale tvoří jedna víla se štětcem, malířka Jarka Papežová. Její nově vznikající Ateliér s duší vás letos poprvé uvítá v tajemné zahradě poblíž zámku Veselí nad Úhlavou, kde se budete moci pokochat nejen výstavou obrazů či různých aranžmá, komentovaných prohlídek vystavených děl, ale i workshopem Tajemství akvarelu a dokonce také fotografickým vintage koutkem, který připravila spolu s fotografkou Pavlou Lankusovou.

A kdo je ona tajuplná víla se štětcem?

Jarka Papežová je mimo jiné autorkou maleb v Café Jednorožec. Její doménou je především technika akvarelu a téma lučních květin, zejména máku.

Dalším významným motivem je pro ni téma "Dědictví" nejenom to genetické (Jarka je už třetí generací výtvarných umělců), ale i to kulturní. Důležité jsou pro ni příběhy, které sbírá a které se prolínají celým jejím dílem. Její citlivost a smysl pro krásno v obyčejném, starém a původním nám pomáhá objevovat dávno zapomenuté časy.

V mapě k nalezení pod číslem 58 nebo ZDE.

soubor FB_IMG_1560456975971.jpg

soubor 20181202_185445.jpg

soubor 20190322_101011.jpg

Mgr. Naděžda Potůčková

Studovala jsem na Střední průmyslové škole keramické v Bechyni, Fakultě pedagogické Západočeské univerzity, kde jsem od r. 1984 léta pedagogicky působila jako odborná asistentka na Katedře výtvarné kultury ZČU, dále jsem vyučovala na Střední odborné škole obchodu a designu v Plzni, nyní působím na ZUŠ Jagellonská v Plzni. Jsem sochařka, keramička, malířka, kurátorka a organizátorka výstav, pedagožka, členka a místopředsedkyně Unie výtvarných umělců Plzeň, členka Sdružení výtvarných umělců - keramiků ČR Praha, výtvarné skupiny P89, členka Komise pro sbírkotvornou činnost Západočeského muzea v Plzni. A vystavuji od roku 1982 na mnoha samostatných i kolektivních či skupinových výstavách v ČR i v zahraničí.

Na Víkendu otevřených ateliérů nahlédnete do mé Galerie i zahrady, představím zde výběr z mé keramické tvorby "od náušnic po rozměrné plastiky" - porcelánové a keramické šperky (brože, náušnice, náhrdelníky), keramické a porcelánové obrazy - reliéfy, drobnější plastiky, někdy kombinované s kostmi, perletí, kovem, aromalampy,vázy, dózy, hrnky atd. i rozměrné objekty do zahrady. Dále malby na plátně i na papíře - akryl, pastel, akvarel, gumotisk, kombinované techniky.

V mapě k nalezení pod číslem 18 nebo ZDE.

soubor Nada 3.jpg

soubor DSC_0051.jpg

soubor Potůčková Poletování.jpg

soubor PC180262.jpg

Martin Prachař

Žije v Praze a je čerstvý absolvent magisterského studia Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni obor malba. Poslední dva roky studia byl odborný asistent figurální kresby u profesora Borise Jirků. Středem jeho zájmů je především figurální kresba a malba. Často využívá pro oživení kresby rozfázování pohybu. Je také proslulý provokativní tématikou, která dodává jeho obrazům charakteristický náboj.

Mimo jiné se věnuje keramice, sochařské tvorbě, grafice a street artu. Od roku 2015 se aktivně účastní mezinárodních výstav FIGURAMA. Od roku 2018 člen spolku FIGURAMA.

Základním pilířem malby je figurální kresba. Přijďte se dozvědět jak na to!

V mapě k nalezení pod číslem 40 nebo ZDE.

soubor DSC_7406-2.jpg

soubor IMG_20180328_170725_065.jpg

soubor IMG_20190501_181830_168.jpg

Stanislava Ptáčková

Zabývá se keramikou. Na Víkend otevřených ateliérů si pro Vás připravila workshop - Točení na hrnčířském kruhu. Na tuto akci je nutné se telefonicky objednat na telefonu 721 253 560.

V mapě k nalezení pod číslem 43 nebo ZDE.

soubor IMG_20190716_162017.jpg

soubor IMG_20180930_162250.jpg

soubor IMG_20180929_154153.jpg

Julius Radič

Julius Radič je provozovatel malého uměleckého ateliéru Ozzmenovo malování. Maluje na zakázku, či jen tak pro radost. Popřípadě tvoří díla pro své blízké. Ateliér Ozzmenovo malování najdete i na Facebooku pod stejným názvem.

V mapě k nalezení pod číslem 4 nebo ZDE.

soubor 21765271_10204282843187442_5407996195910363775_n.jpg uu.jpg

soubor 34193104_10209142150951211_1300569157254774784_n.jpg

soubor IMG_20170830_125414.jpg

Eva Roučka

Sochařka Eva Roučka se po 35ti letech ve Francii rozhodla vrátit se na rodnou půdu. V jejím statku v Břasích "Na Vranůvku" si můžete prohlédnout nejen zařízený keramický a sochařský ateliér a dozvědět se plno zajímavostí z bohatých technických znalostí Evy v nejrůznějších technikách, ale i prostornou galerii v k tomu účelu upravené stodole, která příležitostně slouží i jako grafická dílna nebo malířský ateliér pro větší formáty.

V mapě k nalezení pod číslem 42 nebo ZDE.

roucka

soubor cervena-web.jpg

Lukáš Řezníček

Jmenuji se Lukáš Řezníček a jsem narozen 23. 2. 1988. Vystudoval jsem SPŠKS Hořice obor kamenosochař. Zabývám se jak zakázkovou tvorbou tak i vlastní. Mám několik plastik po Plzni např. ve staré židovské synagoze (svícen), na Základní škole 21 Plzeň (fontánku) a drobné plastiky. U Velké židovské synagogy památník obětem holocaustu (stopy) a ruce objevující se u katedrály svatého Bartoloměje v Plzni.

V mapě k nalezení pod číslem 48 nebo ZDE.

soubor DSC02583.jpg

soubor IMG_0779.jpg

soubor IMG_6615.jpg

Radek Sedláček

Moje maminka byla učitelkou hudby a tatínek zámečník, který amatérsky maloval. Podědil jsem vztah k obojímu. Již v mateřské školce si učitelky všimly, že mám něco navíc než jiné děti. Když jsme kreslili trávu, já dělal i kytičky, když brambory, vykresloval jsem klíčky. A tak mě rodiče dali do výtvarného kroužku při LŠU Klatovy.

Tam jsem se učil různé výtvarné techniky a v patnácti letech se cítil být umělcem. Rychle jsem však vystřízlivěl a pochopil, že jsem NEUMĚLEC. Jeden moudrý muž mi řekl, abych maloval všechno a pořád a jiný mi vysvětlil, že jestli chce být někdo umělcem, musí nejprve zvládat řemeslo.

A tak nedělám umění, nýbrž se učím řemeslu. Nejsem ani krajinář, ani portrétista, ale maluju všechno a pořád. Každý pokreslený papír nebo plátno je jen dalším krokem k výučnímu listu.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor a8kQc7OFYTN307kv9BKgFJaoCLElpgI_dwdZ4v29yR1p41H6fbiS_jBn-uk88wZ1eX8SAWc.jpg

soubor 19866416_10203548585992058_1552177252_n.jpg

soubor Radek-Sedláček-(90).jpg

Ivana Sedmerová

Výstava drátovaných andělů a obrázků a tvořivá dílna: "Kde chybí drahý materiál, nastupuje um, vynalézavost a základní nástroj - lidské ruce - a přijde radost."

V mapě k nalezení pod číslem 11 nebo ZDE.

soubor Ryba_dratovana1.jpg soubor Kockomys_drat3.jpg

Filip Sikora

Jmenuji se Filip Sikora. Narodil jsem se ve znamení Lva v Praze v roce 1994. Vyrůstal jsem spolu s bratrem v samotném centru staré Prahy v rodině s uměleckými kořeny, zvláště ze strany svého otce Čechokanaďana. Studium jsem zakončil maturitou na střední umělecké škole, v oboru Grafický design. Během studií jsem si vydělával kresbou portrétů. Mé oblasti zájmu jsou umění, filozofie, psychologie, spirituální a přírodní vědy, fitness a tetování.

O tetování jsem se začal zajímat po maturitě a po dalším roce jsem absolvoval kurz a poté jako absolvent s tetovací licencí jsem pracoval ve dvou studiích v centru Prahy. Do dvaceti tří let jsem se věnoval hlavně kresbě tužkou. V současné době se věnuji studiu barev, anatomií, erotickou tématikou, tetováním a také provozuji busking v centru Prahy neboli pouliční uměleckou produkci, konkrétně kresbu portrétů.

Má tradiční tvorba byla ovlivněna klasickým malířstvím, nezávislými moderními ilustrátory a designéry počítačových her. Do budoucna připravuji větší množství výstav a doufám, že se vám moje tvorba bude líbit.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor refer.jpg

soubor Copy_General_Scan_342 - Copy.jpg

soubor rtg.jpg

Veronika Sirová Obrazová

Zaměřuji se na tvorbu převážně užitných předmětů z porcelánu a keramiky. Práce s hlínou, potažmo s porcelánem je fascinující. V mé tvorbě jsou zastoupeny nejen nádoby, plastiky, porcelánové šperky, ale rovněž kresby a malby menších formátů. Velmi často se inspiruji krajinou nebo živočichy.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor P3140035.jpg

soubor P3140118.jpg

Iva Stratilová

Motto: "Máte nějaký odpad? Pověsím si ho na ucho."

Věnuji se výrobě šperků z materiálů, které již svou funkci splnily. Jedná se převážně o náušnice z PET lahví a z papíru do sběru. Z těchto materiálů vyrábím i polotovary na dílničky. Cílem je, aby si každý mohl vyzkoušet, jak může být materiál, se kterým se setkává každý den a vyhazuje ho do koše ještě k něčemu prospěšný.

Dále se věnuji výrobě Designových šňůrek na krk. Jedná se o projekt, který se snaží proměnit praktický reklamní nosič visaček a klíčů na šmrncovní doplněk se kterým se Váš pracovní den stane výjimečným.

V mapě k nalezení pod číslem 4 nebo ZDE.

soubor 2019_05_03_IRVA_cz_OA.jpg

Robin Stříbný

Jmenuji se Robin Stříbný a narodil jsem se v roce 1974 v Klatovech. V Klatovech jsem chodil v dětství na výtvarnou školu v Plánické ulici. Na vojně jsem začal malovat na košile. Po určité době z vojny jsem začal malovat obrazy olejomalbu na plátně. Malování mě nepustilo a vydal jsem se vlastní cestou. Za tu dobu jako samouk jsem vyzkoušel spousty technik malování a našel jsem si ty své, které se snažím, jelikož je moje tvorba ještě v plenkách, neustále vylepšovat a dodávat nové prvky a styly. Učil mě Jindřich Bílků.

V mapě ji najdete pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor DSCF6445.jpg

soubor DSCF7084.jpg

Klára Supíková

Jsem jedenadvacetiletá studentka, učím se na sestřičku. Umění vždycky bylo tak nějak mou součástí. Mám ráda hudbu, tanec, obrazy. Dávají životu přidanou hodnotu, s lehkostí popisují to, co nás denně obklopuje.

Stěžejním pilířem mé tvorby je portrétní kresba, dostala jsem se k ní vlastně náhodou a od té doby se jí intenzivně věnuji. Lidská tvář je fascinující a krásná. Využívám techniku tužko-kresby, kresby uhlem a škálu barevných odstínů pastelek. Ve sbírce mám řadu portrétních kreseb různých technik, jedná se především o české a zahraniční osobnosti, seriálové nebo filmové postavy.

V poslední době jsem se našla ve vyrábění plátěných tašek na míru. Pomocí fixíku a barev na textil kombinuji motivy s citáty a pod heslem "plátěnka co nemá dvojče" vyrábím originály, které podtrhují vlastnosti nebo názory nositele. Každý kus je pouze jediný na světě, stejně tak jako každý z nás. Baví mě idea doplňku, který sedne na míru, je praktický a zároveň šetří naší přírodu. Přijďte mě navštívit v rámci víkendu otevřených ateliérů, třeba vám nějaká plátěnka padne do oka. Nebo si přijďte jen popovídat a strávit čas příjemně v blízkosti umění, které nás alespoň na chvíli osvobozuje od starostí všedního dne. Těším se na Vás!

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor 2.jpg

soubor 1.jpg

Josef Surma

Nejstarším vystavujícím je devadesátiletý řezbář z Újezdu (část Plzně) Josef Surma, který doufá, že se třeba mezi návštěvníky najde někdo, komu by mohl své znalosti a svou práci předat.

Svůj dům, ve kterém žije spokojeně Josef Surma, má od sklepa až po půdu zaplněný celoživotními díly ze dřeva. Je mu už 90 let a stále tvoří s radostí a pečlivostí. Když vstupujete na dvorek jeho domku, nic zvláštního vás na první první pohled neupozorní na to, že po vstupu dovnitř bude každý milovník práce se dřevem naprosto uchvácen. Bytové doplňky, lampy, obrazové rámy, zrcadla, kříže, hodiny, teploměry, to vše rozkvétá originálními dřevěnými květy i složitou ornamentální tvorbou.

Tvoří od dětství, ale již 45 let s pilkou, kterou si sám vyráběl. Je si vědom, že je nejstarším řezbářem v kraji. Klíčem k dobrému řemeslu jsou nástroje. Řezbář musí mít vlastní, protože zapůjčení není reálné od nikoho z blízkého okolí. "Kdyby měl nějaký chasník zájem, může to tady vše okouknout a pořídit si postupně nějaký "vercajk", aby měl s čím dělat. Vše, co by si měl pořídit, u mě uvidí a vše mu ukážu", vysvětluje Josef Surma, hledající svého nástupce, kterého je schopný řemeslo naučit.

Stovky děl Josefa Surmy i jeho dílnu naleznete na adrese Klabavská 8, Plzeň-Újezd.

V mapě k nalezení pod číslem 24 nebo ZDE.

soubor IMG_20170810_171519.jpg

soubor IMG_20170810_172356.jpg

Natalie Sýkorová

Jmenuji se Natalie a kreslení se věnuji snad odjakživa. Chvíli jsem navštěvovala základní uměleckou školu, ale posledních pár let jsem spíše samouk. Preferuji realistickou kresbu tužkou a to především koňských portrétů, ale nepohrdnu ani jinými náměty, např. portréty psů, lidí, atd. V poslední době zkouším také jiné techniky včetně fixů, pastelek a digitální tvorby. Budu ráda, když se u mě zastavíte!

V mapě k nalezení pod číslem 4 nebo ZDE.

soubor 1.jpg

soubor 2.jpg

Petr Šťastný

Vystudoval SUPŠ Zámeček v oboru kamenosochařství a poté pokračoval na VOŠ v Jablonci nad Nisou, kde se učil řemeslu ražených mincí a medailí. V jeho tvorbě tak můžete vidět medaile vytvořené z různých materiálu, např. ze stříbra, tombaku i švédské žuly. Ani na sochy však Petr nezanevřel a stále se v tomto oboru zdokonaloval. Díky tomu může teď sochat ze všeho, co mu přijde pod ruce – přes klasickou sádru, hořický pískovec, dubové dřevo až po led.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

šťastný

šťastný

šťastný

Jana Trnková

Designérka a výtvarnice z Plzně se zabývá převážně volnou a užitou tvorbou z papíru, textilu, korálků a přírodních materiálů. Věnuje se vedení výtvarných kurzů a workshopy zaměřené na rozvíjení kreativního potenciálu a využití tvorby jako relaxační a sebepoznávací techniky. Vytváří nejen knižní vazby, ale i šperky, závěsné objekty, oděvní doplňky a abstraktní malby a kresby. Z původních klasických knižních technik se postupem času rozvinul nový přístup k tvorbě, který kombinuje různé techniky a materiály, respektuje životní prostředí, recykluje, klade důraz na vyprávění příběhů za pomoci symbolů a respektuje vstupní kvality materiálu.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor Trnková.jpg

soubor MRAK.jpg

Tvořilka

Tvořilka Plzeň je plzeňské korálkové království. Nakoupit si u nás můžete nepřeberné množství korálků a komponentů na výrobu šperků a drobných dekorací. Mimo korálků u nás seženete kompletní sortiment věcí pro tvorbu z křišťálové pryskyřice a polymerové hmoty. Zároveň ve Tvořilce můžete absolvovat některý z kreativních kurzů, které pro vás pravidelně vypisujeme. Na Otevřených Ateliérech si na našich workshopech budete moci vyrobit šperky typu náramek, náušnice nebo brož. K mání bude i výroba vánoční hvězdičky nebo andělíčka pro štěstí. Budeme se na vás těšit.

V mapě k nalezení pod číslem 16 nebo ZDE.

soubor FB_IMG_1565642127812.jpg

soubor IMG_20190603_172119_1565640667152.jpg

soubor Screenshot_2019-08-12-22-18-51_com.android.chrome_1565641154157_1565641192535.jpg

Lukáš Tycar

Narodil jsem se 7. 11. 1991 v Plzni. Odmala jsem miloval malování. Chodil jsem do kroužků a stejně jako teď,  mě nejvíce bavilo malování portrétů. Nikdy mě ale nenapadlo, že bych se tomu věnoval víc a co jsem vyšel ze základní školy, malování jsem se nevěnoval. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu elektrotechnickou.

V roce 2013 jsem kvůli úrazu oka a následné operaci, musel být dlouho doma. Toto depresivnější období mě přivedlo zpět k malování. Počáteční impuls byly obrazy Andyho Warhola, který bude navždy mým největším vzorem. Začátky byly složitější a od menších černobílých obrazů jsem se pomalu dopracoval k velkým barevným. Zatím největší byl portrét Vlasty Buriana o rozměru 150x150cm.

Nicméně se nyní malování dostalo až na druhou kolej a více se věnuji focení. Žánrů fotím více. Od portrétů a plzeňských ulic jsem se nakonec profotil k aktům, kterým věnuji většinu svého volného času poslední půlrok.

Na podzim mám naplánovanou výstavu, která bude tentokrát v Mladé Boleslavi. Bude to kombinace obou mých koníčků.

V mapě k nalezení pod číslem 56 nebo ZDE.

soubor 8adee1c8-aefc-4885-8331-d8e246189503.jpg

soubor 6606d458-de21-4249-b569-5b1fa5eb0add.jpg

soubor 67179975_2928383380720816_5290881370543882240_n.jpg

U kreativní Blanky

Jmenuji se Blanka Piškulová, před 6 lety jsem otevřela v Plzni obchod "Kreativní svět" na Koterovské 37. Je to takový můj splněný sen. Nejen, že prodávám zboží pro tvořivé lidi, ale zároveň vedu kurzy pro dospělé a děti.

Baví mě tvořit, nabíjí mě to. Má oblíbená technika je Scrapbooking - vyrábím fotoalba, deníky, diáře, přáníčka, krabičky, visačky, ale nebráním se ani jiným výtvarným technikám např. malování na trika, zapichovaný patchwork, Krasopis, Macramé, Vintage styl. Můj obchod je velmi přátelský a osobitý. Těším se na Vás!

V mapě k nalezení pod číslem 5 nebo ZDE.

soubor 17757973_1264649453648848_44391399_n.jpg

soubor DSC_0090.jpg

Marek Uhlíř

Jsem malíř, animátor narozený 1975 v Plzni. Vystudoval jsem filmovou akademii FAMO v Písku.

Zabývám se malbou obrazů především geometrické abstrakce. Zajímám se o umění, design, historii, spiritualitu.

Několik let jsem žil v Praze, kde jsem vystavoval v galeriích, účastnil se veletrhu současného umění Art Prague, pracoval v reklamní agentuře jako animátor a na celovečerním filmu Jana Švankmajera "Přežít svůj život". Účastnil jsem se několika kurzů malování s Janem Mertou.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor abstraktni geometrie 4.jpg

soubor M_Uhlir.jpg

Monika Veselá

Focení se věnuji jako amatér a mám ho spíš jako odreagování a relax. Fotografii jsem sice nestudovala, ale zúčastnila jsem se několika workshopů od street fotografie, přes fashion až po akt. Moje srdcová záležitost jsou ale portréty. Věnuji se jim od roku 2015, kdy jsem si poprvé začala pohrávat s foťákem. Po čase přišly první malé úspěchy. Mám 3 fotky v italském Vogue, několik dalších fotek v nejlepším denním výběru v zahraničních magazínech This Magazin, Universal photography art, Gallery Of Refined Art Magazin a 1. místo podle poroty v soutěži Móda, 25. místo v uživatelském hodnocení soutěže Móda v Megapixelu.

Mám ráda setkávání s lidmi a každý člověk je pro mě velkou inspirací a vždy se snažím otisknout osobitost každého člověka do svých fotografií.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

soubor 23032827_2070390419641471_206211455900961370_n.jpg

soubor 22687600_2055177554496091_2744163617790323378_n.jpg

soubor 35415713_2401551699858673_9003933159745650688_n.jpg

Luboš Vetengl

Luboš Vetengl je kreslíř, malíř a grafik, který se zabývá především tématem smrti a pohřbívání. Jeho hřbitovy jsou posmrtnými městy. Ta jsou plná světla, meditace a ticha, které k těmto místům patří. Zároveň zde můžeme vnímat pocity šeré samoty, ale i velkého nadhledu. Je zde úzká souvislost se světem nás živých. Ať už urbanistickým řešením samotných hřbitovů, tak podobností s dělením společnosti podle víry, třídního postavení nebo dějem odehrávajícím se na hřbitově. Obrazy mají převážně černobílou škálu, která skvěle doplňuje tichou atmosféru těchto míst. Zpracovává je formou experimentální kresby, malby a grafiky, uplatňuje především černobílou nebo monochromní škálu.

V roce 2014 absolvoval studium na Akademii výtvarných umění v Praze obor grafika a kresba. Vystavuje od roku 2005 v rámci výstav v České republice a zahraničí.

V roce 2018 založil Muzeum rodiny Škodů a Gallery Vetengl sídlící v Černé věži v centru Plzně.

V mapě k nalezení pod číslem 3 nebo ZDE.

soubor P3319072 upr.jpg

soubor Černá věž foto exterier 2.jpg

soubor Lízátko, 2018, olej na plátně, 75x50cm.jpg

Miloš a Hana Vetenglovi

Ateliér Šperk

Hana a Miloš Vetenglovi jsou tvůrci elegantních šperků ze skla a chirurgické oceli. Společně pracují ve svém ateliéru a jejich tvorba šperků a dalších interiérových a exteriérových doplňků se často doplňuje a prolíná. Jejich šperky jsou k vidění ve vybraných galerii v České republice a v zahraničí. Rovněž společně pořádají přehlídky šperků.

Hana Vetenglová
V roce 1980 vystudovala Střední pedagogickou školu v Karlových Varech se zaměřením na výtvarnou výchovu. Od roku 2000 se plně věnuje tvorbě autorských skleněných šperků. Pro svou tvorbu používá moderní sklářskou technologii zvanou fusing. Její práce oplývá pestrou barevností a velkou kreativitou.

Miloš Vetengl
V roce 1981 vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Plzni. Od mládí se věnuje výrobě šperků z nejrůznějších materiálů. Od roku 1998 tvoří šperky profesionálně a používá téměř výhradně chirurgickou ocel, často v kombinaci a drahými kameny. V roce 2005 absolvoval Střední odborné učiliště zlatnické v Praze. Poslední dobou se věnuje tvorbě soch z oceli.

V mapě k nalezení pod číslem 3 nebo ZDE.

soubor 22d9d0317a9a906d516b449142e15001.jpg

soubor IMG_20170410_093814.jpg

soubor IMG_20190116_151046.jpg

Petr Vrobel

Petr Vrobel vystudoval pedagogickou fakultu v Plzni obor český jazyk - výtvarná výchova. Je spolumajitelem grafického studia STONE Dtp. Pedagogicky působil na středních školách v Plzni. V současné době učí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni.

V mapě k nalezení pod číslem 49 nebo ZDE.

soubor Vrobel volby mensi.jpg

Jana Vrtělová

Jana Vrtělová se věnuje malbě, kresbě, grafice a tvorbě papírových objektů.

Je členem UVU a výtvarného sdružení SAPRISTI. Vyučovala děti na ZUŠ ve Zbiroh a dospělé na výtvarném klubu při SUPŠ Zámeček a při kulturním středisku v Rokycanech. Minimálně 1x do roka se zúčastňuje výtvarných sympozií v Čechách i v zahraničí.

V mapě k nalezení pod číslem 53 nebo ZDE.

soubor img_6708.jpg

soubor img_6718.jpg

soubor img_6722.jpg

Hugo David Wirth

Jsem student Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Studuji obor socha a prostor pod vedením Prof. Jiřího Beránka.

Pan profesor mě přivedl k land-artu a instalacím soch v přírodě, tento směr se mi velice zalíbil a soustředím se na něj v mé dosavadní tvorbě. Zajímám se také o figurální a portrétní sochařství, ve kterém se (velmi) pomalu zdokonaluji. Rád pracuji s přírodními materiály a používám staré nástroje. Pokouším se začlenit do širšího spektra umění, v nedávné době jsem se učil jak vytvářet šperk, mosaiku, suchou jehlu a v neposlední řadě i linoryt. Jestli je umělecké dílo přímým odrazem umělcovy duše, pak bychom se měli nejprve dozvědět něco o sobě samotném.

V mapě k nalezení pod číslem 33 nebo ZDE.

wirth

wirth