Pro média

Tisková zpráva č. 3

 

 

Víkend otevřených ateliérů představí 161 výtvarníků na 60 místech Plzeňského kraje

 

Už čtvrtým rokem se poslední zářijový víkend  28. a 29. 9. 2019 v Plzni a okolí otevřou dveře ateliérů, galerií, výtvarných škol a dalších míst, kde umění vzniká nebo se vystavuje. Pro návštěvníky je to příležitost poznat osobně ty, kdo tvoří v jejich okolí, seznámit se s výtvarnými technikami a třeba zkusit i sami tvořit. Veškeré vstupy jsou zdarma.

 

Program je skutečně nabitý a je určen všem věkovým kategoriím. Na webu akce návštěvníci najdou profily umělců všech možných výtvarných oborů počínaje kreslením, malováním, přes sochařství, design, keramiku, fotografii, módní návrhářství, grafiku, šperk až po netradiční druhy umění. Mezi umělci jsou členové Unie výtvarných umělců, ale i výtvarníci na startu kariéry. Zdarma tento víkend otevřou i galerie a výtvarné školy - Západočeská galerie, Katedra výtvarné výchovy a kultury Pedagogické fakulty ZČU, Galerie Jaroslava Sutnara, SUPŠ Zámeček či DEPO2015.  

 

Všechna místa jsou zanesena do mapy, která je skvělou motivací k pěšímu putování po Plzni či výletu do dalších míst Plzeňského kraje autem nebo na kole. Najdete je v Klatovech, Horní Bříze, Břasích, Plané, Chválenicích, Starém Plzenci, Šťáhlavech, Křimicích, Rokycanech, Svrčovci, ale i v Kosmáčově, v Žinkovech... Ateliéry mají otevřeno mezi 14:00 a 20:00 hod. (výjimky jsou uvedeny v mapě a v programu akce na webu).

 

"Na více než polovině míst najdete také možnost sami tvořit," připomíná Jana Brabcová, autorka myšlenky a jednatelka pořádající společnosti Grafia. Na mapě jsou místa k tvoření popsána zelenou barvou. "Mezi nejoblíbenější workshopy patří již tradičně sochání z porobetonu, tvorba mozaiky, malování i tvorba šperků z nejrůznějších materiálů. Velké množství aktivit najdete pod jednou střechou v bývalém obchodním domě PRIOR u nádraží (tzv. "malé tesco") spolu s výstavou 30 umělců, která zabírá celé první patro."
Novinkou letošního ročníku budou živé ukázky tvorby
Malého Dejva, který se proslavil v soutěži "Česko Slovensko má talent", který vystoupí obě odpoledne v OD PRIOR i na sobotní ART PARTY v Buena Vista Clubu od 20:30 hod. 
Známý český ilustrátor Boris Jirků, který je profesorem na Fakultě umění a designu Západočeské univerzity, povede workshop figurální kresby v atriu Bílého nároží v Plzni. Pro příznivce upcyclingu (recyklovaných oděvů) je určen workshop, kde ze starých oděvů vytvoříte šaty, halenku či sukni. Na workshopy organizátoři doporučují předem registrovat na webu www.otevreneATELIERY.cz. Zde také najdete celý program akce.

 

Na své si přijdou i ti, kteří už předem myslí na vánoční dárky, někteří umělci totiž nabídnou svá díla k prodeji. Dárek tak může být nejen za skvělou cenu, ale i s příběhem od autora.

   

Tištěné mapy budou k dispozici v městských infocentrech, mapa je ale k dispozici i na webu akce, ať už jako pdf nebo pro stažení do mobilu.

 

Veškeré podrobnosti, program a mapa ke stažení jsou na webu akce www.otevreneATELIERY.cz. Všechny vstupy jsou ZDARMA.

 

Další info: Vendula Kracíková – 774 484 857, kracikova@grafia.cz

 

Profily umělců zde: www.otevreneateliery.cz/index.php?list=s20_04&language=lan1&lay=

 

FOTOGALERIE z roku 2018 ke shlédnutí ZDE. Více na www.otevreneATELIERY.cz a www.facebook.com/otevrene.ateliery/

Akce se koná za podpory města Plzně, Plzeňského kraje, Městské obvodu Plzeň 3 a Nadace 700 let města Plzně

 

 

Tisková zpráva č. 2: Víkend otevřených ateliérů 2019

Přípravy Víkendu otevřených ateliérů jsou v plném proudu! Dejte do diáře už teď!

O víkendu 28. a 29. září 2019 se od 14 do 20 hod se již po čtvrté otevřou dveře ateliérů, galerií, škol a dalších míst, kde umění vzniká nebo se vystavuje. Pro návštěvníky je to příležitost poznat osobně umělce, seznámit se s výtvarnými technikami a třeba i zkusit sami tvořit. Putování podle mapy, setkání se na místech v Plzni a okolí a ART PARTY organizuje Grafia s podporou města Plzně, Plzeňského kraje, městského obvodu Plzeň 3 a Nadací 700 let města Plzně.

 

"Naším cílem je co nejužší kontakt výtvarníků a publika," říká Jana Brabcová, autorka myšlenky a jednatelka pořádající společnosti Grafia. "Vemte děti a nechte je podle mapy nacházet ateliéry v centru Plzně - a máte program na celý den! Zkuste si techniky, pro které doma nejsou podmínky, dívejte se umělcům pod ruce. A když se rozhodnete nějaký artefakt koupit, máte ho navíc i se zážitkem.“

Program bude opět nabitý a je určen všem věkovým kategoriím. Návštěvníky čekají krom výstav také výtvarné workshopy, ať už jde o oblíbené sochání z porobetonu a tvorbu mozaiky, nebo například malování v Galerii města Plzně. Pro zájemce o umění, kterým se nebude chtít do Plzně, budou určeny mimoplzeňské zastávky např. v Klatovech, Přešticích, Horní Bříze, Starém Plzenci, Zruči-Senci, Křimicích. „Sledujte naše stránky, registrace umělců stále probíhá a místa v mapě budou přibývat“, dodává Jana Brabcová

Na webu akce návštěvníci najdou také profily umělců všech možných výtvarných oborů počínaje kreslením, malováním, přes sochařství, design, keramiku, fotografii, módní návrhářství, grafiku, šperk až po netradiční druhy umění. Mezi umělci jsou členové Unie výtvarných umělců, ale i výtvarníci na startu své kariéry. Ateliéry mají i vlastní stránky na sociálních sítích: www.facebook.com/otevrene.ateliery nebo instagram - @otevreneateliery4

Již tradičně se mohou návštěvníci během Víkendu otevřených ateliérů zúčastnit soutěží: o nejaktivnějšího návštěvníka, o nejhezčí snímky, video, o nejobdivovanější umělecký výtvor vytvořený návštěvníkem.

Stejně jako v předešlých ročnících proběhne i letos ARTPARTY - neformální setkání s umělci. K poslechu zahraje Plzeňský blues band a hosté.

 

Veškeré podrobnosti jsou na webu akce www.otevreneATELIERY.cz  Všechny vstupy jsou ZDARMA.

 

Další info: Vendula Kracíková – 774 484 857, kracikova@grafia.cz

 

 

Tisková zpráva č. 1: Víkend otevřených ateliérů 2019

 

Víkend otevřených ateliérů "Plzeň tvořivá":

Registrace pro umělce, výtvarníky, galerie a výtvarné školy zahájena!

O víkendu 28. a 29 září 2019 proběhne již 4. ročník svátku tvořivosti v Plzni. Široké veřejnosti se otevřou umělecké a výtvarné ateliéry, galerie, výstavní síně, výtvarné školy připraví ukázky prací a workshopy. Vše je po celý víkend pro návštěvníky ZDARMA a na řadě míst se bude tvořit, vyrábět a poznávat umění z různých stran. Registrace pro umělce, galerie, školy a další místa, kde umění vzniká nebo se vystavuje je možná až do 30. 5. 2019.

 

Loni se akce častnilo 135 vystavujících výtvarníků, v mapě bylo 61 zastávek s uměním a organizátoři spočítali cca 8000 návštěvníků.

Zveme všechny výtvarníky, galerie, výtvarné školy a další podobné instituce, kde umění vzniká nebo se vystavuje, k aktivní účasti na akci Otevřené ateliéry "Plzeň tvořivá"!

 

Co to pro Vás znamená? Otevřít své dveře ZDARMA pro všechny návštěvníky v daném termínu 28. - 29. 9. 2019 od 14 do 20 hod a ukázat jim svou tvorbu, případně připravit malý workshop či možnost tvořit nebo si něco vyrobit.

Co tím získáte? Propagaci své tvorby v mapě ateliérů, na webu, facebooku, instagramu a v dalších médiích, nové známé, příznivce a možná i kupující.

Platí se něco? Registrace i základní propagace umělců je ZDARMA, pochopitelně si můžete připlatit za zveřejnění většího množství informací či inzerátu v mapě.

Co když nemáte ateliér, ale chcete se do akce zapojit? Nevadí, najdeme pro Vás výstavní prostor v Plzni. Nebojte se pozvat své návštěvníky třeba do garáže, kuchyně nebo do stodoly, důležité je autentické setkání s autorem!

 

Máte zájem? Registrujte se zde: www.otevreneATELIERY.cz

Máte dotazy? Ptejte se:

Venduly Kracíkové, tel.:774 484 857, kracikova@grafia.cz

Vlaďky Slukové, tel.: 774 484 855, slukova@grafia.cz

 

Znáte-li někoho s potenciálem vystavovat (i když nemá vlastní ateliér), doporučte mu registraci!

Prohlédněte si videa i fotky z minulých ročníků. Letošní ročník přinese ještě více zastávek v mapě a nové formy tvoření!

Těšíme se na Vaši účast a úspěchy! Věříme, že společně Plzeňáky odtrhneme od mobilů a sociálních sítí a přimějeme je k vnímání krásy, umění a smysluplnému trávení volného času.

 

FOTOGALERIE z roku 2018 ke shlédnutí ZDE. Více na www.grafia.cz a www.otevreneATELIERY.cz

Akce se koná za podpory města Plzně, Plzeňského kraje, Městské obvodu Plzeň 3 a Nadace 700 let města Plzně